Day four schedule and results

Seventy athletes with University of Bath links have been selected for the Commonwealth Games in Glasgow.

We’ll be keeping on top of their performances across all the events for the duration of the competition.

You can click through from day-to-day to find out who is taking part in what sport, where, when and how they performed.

Athletes may withdraw from competition, and schedules are subject to change by the Glasgow 2014 Ltd.

 

Day oneDay twoDay threeDay fiveDay sixDay sevenDay eightDay nineDay tenDay eleven

Day four: Sunday 27 July 2014

Read our day four report.

Events in bold indicate finals.

Athlete Sport Event Stage Representing Time Result
Aileen Davis Hockey Scotland v Australia Preliminary Scotland 9.00am 0-9
Gemma Sole Netball Scotland v Jamaica Preliminary Scotland 9.30am 26-68
Lizzie Simmonds Swimming Women’s 200m backstroke Heats England 10.33am 2nd
Zoe Shipperley Hockey England v Malaysia Preliminary England 11.00am 5-0
Sophie Allen Swimming Women’s 200m individual medley Heats England 11.21am 2nd
Siobhan-Marie O’Connor Swimming Women’s 200m individual medley Heats England 11.26am 1st
Rachel Williams Swimming Women’s 200m individual medley Heats Wales 11.26am 5th
Joe Roebuck Swimming Men’s 100m butterfly Heats England 11.43am 4th
Sophie Allen Swimming Women’s 100m breaststroke Heats England 11.59am 5th
Tom Bielich Swimming Men’s 4 x 200m freestyle relay Heats Isle of Man 12.39pm 5th
Calum Jarvis Swimming Men’s 4 x 200m freestyle relay Heats Wales 12.39pm 3rd
Jay Lelliott Swimming Men’s 4 x 200m freestyle relay Heats England 12.39pm 4th
Leon Reid Athletics Men’s 100m Heats Northern Ireland 2.51pm dsq
Sophie Papps Athletics Women’s 100m Heats England 4.16pm 3rd
Ama Agbeze Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Sara Bayman Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Eboni Beckford-Chambers Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Kadeen Corbin Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Sasha Corbin Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Rachel Dunn Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Stacey Francis Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Serena Guthrie Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Geva Mentor Netball England v South Africa Preliminary England 5.00pm 41-35
Heather Olver Badminton England v India Semi-final England 6.30pm Won 3-0
Lizzie Simmonds Swimming Women’s 200m backstroke Final England 7.07pm 4th
Sophie Allen Swimming Women’s 200m individual medley Final England 8.09pm 6th
Siobhan-Marie O’Connor Swimming Women’s 200m individual medley Final England 8.09pm GOLD (GR & BR)
Chris Walker-Hebborn Swimming Men’s 50m backstroke Final England 8.59pm 4th
Calum Jarvis Swimming Men’s 4 x 20om freestyle relay Final Wales 9.20pm 6th
Jay Lelliott Swimming Men’s 4 x 200m freestyle relay Final England 9.20pm 4th (Lelliott did not swim)

 

Day oneDay twoDay threeDay fiveDay sixDay sevenDay eightDay nineDay tenDay eleven

  • Siobhan-Marie O'Connor (photo: Sam Farr)
    Selected athletes

    Find out all you need to know about the athletes with Team Bath ties who have been selected to represent their nations at the Commonwealth Games. We will be adding to the list as names are announced.

    Read More
  • Special Olympics action: a runner crosses the finish line
    Events

    We have a proven track record of hosting major events. Our modern and flexible facilities can also host a range of non-sporting activities, such as exhibitions, corporate events, concerts and conferences.

    Read More
  • Glasgow Commonwealth Games 2014
    Commonwealths news

    Keep up to speed with all the latest news regarding Commonwealth Games competition and all the athletes training here at the University of Bath as they strive to bring home the medals.

    Read More
Sponsors
Partners and Suppliers