Day three schedule and results

Seventy athletes with University of Bath links have been selected for the Commonwealth Games in Glasgow. We’ll be keeping on top of their performances across all the events for the duration of the competition. You can click through from day-to-day to find out who is taking part in what sport, where, when and how they performed. Athletes may withdraw from competition, and schedules are subject to change by the Glasgow 2014 Ltd.

Day oneDay twoDay fourDay fiveDay sixDay sevenDay eightDay nineDay tenDay eleven

Day three: Saturday 26 July 2014

Read our day three report

Events in bold are medal opportunities.

Athlete Sport Event Stage Representing Time Result
Mariana AgathangelouAlex Hutchings Badminton Team (Doubles v Northern Ireland) Pools Jersey 9.00am Won (2-0; 21-14, 21-16)
Alex Hutchings Badminton Team (Doubles v Northern Ireland) Pools Jersey 9.00am Won (2-1; 21-18, 17-21, 21-18)
Mariana Agathangelou Badminton Team (Doubles v Northern Ireland) Pools Jersey 9.00am Won (2-0; 21-9, 21-18)
Heather Olver Badminton Team (Doubles v Mauritius) Pools England 9.00am Won (2-0; 21-5, 21-6)
Badminton Team (Doubles v Mauritius) Pools England 9.00am Won (2-0; 21-7, 21-9)
Ama Agbeze Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Sara Bayman Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Eboni Beckford-Chambers Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Kadeen Corbin Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Sasha Corbin Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Rachel Dunn Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Stacey Francis Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Serena Guthrie Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Geva Mentor Netball Australia v England Preliminary England 9.30am 49-48
Gary Hall Judo Men’s under-90kg Round of 16 England 10.07am Won
Andrew Burns Judo Men’s under-90kg Round of 16 Scotland 10.14am Won
Joe Roebuck Swimming Men’s 200m butterfly Heats England 10.33am 4th
Jenny Corish Shooting Women’s 10m air rifle Qualification round Wales 10.45am 8th
Gemma Gibbons Judo Women’s under-78kg Quarter-final England 10.49am Won
Andrew Burns Judo Men’s under-90kg Quarter-final Scotland 11.10am Lost
Alexander Beaton Swimming Men’s 50m backstroke Heats Guernsey 11.11am 8th
Chris Walker-Hebborn Swimming Men’s 50m backstroke Heats England 11.16am 1st
Gary Hall Judo Men’s under-90kg Quarter-final England 11.17am Lost
Gemma Sole Netball Scotland v New Zealand Preliminary Scotland 11.30am 14-71
Tom Bielich Swimming Men’s 100m freestyle Heats Isle of Man 11.48am 7th
Calum Jarvis Swimming Men’s 100m freestyle Heats Wales 11.56am 4th
Andrew Burns Judo Men’s under-90kg Repechage Scotland 11.59am Won
Gemma Gibbons Judo Women’s under-78kg Semi-final England 12.06pm Won
Gary Hall Judo Men’s under-90kg Repechage England 12.27pm Won
Zoe Smith Weightlifting Women’s under-58kg Group England 12.30pm 1st
Ben Carless Hockey Wales v Australia Preliminary Wales 2.00pm 1-7
Lewis Prosser Hockey Wales v Australia Preliminary Wales 2.00pm 1-7
Matt Ruxton Hockey Wales v Australia Preliminary Wales 2.00pm 1-7
Jenny Corish Shooting Women’s 10m air rifle Final Wales 3.00pm 8th
Zoe Smith Weightlifting Women’s under-58kg Final England 3.30pm Gold (New Games Record)
Andrew Burns Judo Men’s under-90kg Bronze medal match Scotland 6.00pm Bronze
Gary Hall
Judo Men’s under-90kg Bronze medal match England 6.07pm Bronze
Gemma Gibbons Judo Women’s under-78kg Gold medal match England 6.35pm Silver
Kelly Morgan Netball Wales v Trinidad & Tobago Preliminary Wales 7.00pm 50-31
Billy Pritchard Netball Wales v Trinidad & Tobago Preliminary Wales 7.00pm 50-31
Chris Walker-Hebborn Swimming Men’s 50m backstroke Semi-final England 7.58pm 2nd
Calum Jarvis Swimming Men’s 100m freestyle Semi-final Wales 8.25pm 5th
Lizzie Simmonds Swimming Women’s 100m backstroke Final England 8.44pm 5th
Amelia Maughan Swimming Women’s 4x200m freestyle relay Final England 9.06pm Bronze
Siobhan-Marie O’Conner Swimming Women’s 4x200m freestyle relay Final England 9.06pm Bronze

Day oneDay twoDay fourDay fiveDay sixDay sevenDay eightDay nineDay tenDay eleven

  • Aaron Harris
    Selected athletes

    Find out all you need to know about the athletes with Team Bath ties who have been selected to represent their nations at the Commonwealth Games. We will be adding to the list as names are announced.

    Read More
  • Special Olympics action: a runner crosses the finish line
    Events

    We have a proven track record of hosting major events. Our modern and flexible facilities can also host a range of non-sporting activities, such as exhibitions, corporate events, concerts and conferences.

    Read More
  • Glasgow Commonwealth Games 2014
    Commonwealths news

    Keep up to speed with all the latest news regarding Commonwealth Games competition and all the athletes training here at the University of Bath as they strive to bring home the medals.

    Read More
Sponsors
Partners and Suppliers