Chris Hotchen named Sports Personality of the Year at annual Blues Awards

24 April 2015

Chris Hotchen was named as the University of Bath’s Sports Personality of the Year during a great night for badminton at the annual Blues Awards ceremony.

The Chemistry PhD student topped a poll of members of the Students’ Union Sport from a shortlist which also featured rugby player Freddie Clarke, rower Sam Courty and swimmer Jay Lelliott.

He was presented with his award by the University of Bath Vice-Chancellor, Professor Dame Glynis Breakwell, pictured.

Red Bull sponsored the Sports Personality prize and Hotchen will receive two VIP tickets to attend either the Soapbox or Red Bull Air Race later in the year.

Hotchen also received the Gethin John Bevan Club Member of the Year Award for his voluntary work in the sport.

And the University of Bath Badminton Club, which Hotchen has captained since 2011, was named as Club of the Year during a memorable gala evening at the Assembly Rooms.

Badminton won Club of the Year at the 2015 Blues Awards
The badminton club receive their award. PICTURES: Mervyn Clingan / TakingPictures

Head badminton coach Pete Bush said: “We are ecstatic, it is a fantastic achievement for Chris and the badminton club.

“Everyone has worked so hard over the years to develop a really good atmosphere at the club and people clearly want to be involved with it before there are now more than 350 members.

“I was delighted to see Chris get the recognition he deserves. He is so professional, dedicated and committed to the sport and you can always trust him. He helps me so much and he thoroughly deserves these awards.”

Past winners of the Sports Personality of the Year Award include Olympic and Paralympic medallists Michael Jamieson and Ben Rushgrove.

Mark Skimming was presented with the Ivor Powell Award for Excellence in Coaching after guiding four swimmers to the Glasgow 2014 Commonwealth Games and the University of Bath swimming team to second-placed finishes at the BUCS Long and Short-Course Championships.

Professor Dame Glynis Breakwell presents Mark Skimming with the Ivor Powell Award
Professor Dame Glynis Breakwell presents Mark Skimming with the Ivor Powell Award

Those achievements were also recognised as the swimmers were named as BUCS Team of the year.

The David VandeLinde Prize – which recognises sporting accomplishment, leadership and academic success – went to Team Bath Buccaneers Hockey Club vice-captain Niklas Rieger, a German international studying Economics and Politics.

Honorary Blues, awarded to any person who has made an outstanding contribution to the development of university sport, were presented to Integrated Mechanical & Electrical Engineering student Stuart Gordon (canoeing and boating), Mathematics graduate Katie Holmes (trampolining) and Professor Kevin Edge, who is retiring from his role as Deputy Vice-Chancellor in May.

Sixteen medallists from the Glasgow 2014 Commonwealth Games who train at the University were also presented with Honorary Blues.

Professor Dame Glynis Breakwell presents Professor Kevin Edge with an Honorary Blue
Professor Dame Glynis Breakwell presents Professor Kevin Edge with an Honorary Blue

Vice-Chancellor, Professor Dame Glynis Breakwell, said: “We have a proud tradition of sporting excellence here at Bath and it is always a pleasure to celebrate with the athletes at this awards evening.”

2015 Roll of Honour

Sports Personality of the Year

Chris Hotchen (badminton)

Shortlisted: Freddie Clarke (rugby), Sam Courty (rowing), Jay Lelliott (swimming).

BUCS Team of the Year

1st: Swimming

2nd: Men’s rugby 7s

3rd: Women’s tennis 1sts

Club of the Year

1st: Badminton

2nd: Water Polo

3rd: Trampoline

Gethin John Bevan Club Member of the Year

Chris Hotchen (badminton)

The David VandeLinde Award

Niklas Rieger (hockey)

Ivor Powell Award for Excellence in Coaching

Mark Skimming (swimming)

Honorary Blues

Stuart Gordon (canoeing and boating)

Katie Holmes (trampolining)

Professor Kevin Edge (Deputy Vice-Chancellor)

Glasgow 2014 Honorary Blues

Andy Robertson

Eilidh Child

Emily Diamond

Jazmin Sawyers

Danny Talbot (all athletics)

Megan Fletcher

Tom Reed (both judo)

Kristian Callaghan (shooting)

Michael Jamieson

Calum Jarvis

Amelia Maughan

Siobhan-Marie O’Connor

Lizzie Simmonds

Chris Walker-Hebborn

Andrew Willis (all swimming)

Zoe Smith (weightlifting)

Full Blues

Ben Sutton (shooting)

Samuel Hatherley

Ben Mackey (both hockey)

Thomas Edwards (fencing)

Freddie Clarke (rugby)

Jay Lelliott (swimming)

Samantha Courty (rowing)

Half Blues

Clare Maurer (athletics)

Nicole Webb

Lubomira Stoynova

James Scott

Hannah Kathryn Preece (all badminton)

Luca Signorelli (hockey)

Rebecca Rose Cantin

Lauren Dent

Jasmin Scott (all netball)

Sara Parfett (rowing)

Gavin Grant

Marcus Beer

Michael Perks (all rugby)

Warren Cannon (swimming)

Natasha Starling (tennis)

Honorary Colours

Association Football and Futsal

Jack Stanbury

Henry Milton

Badminton

Ross Alexander Blyth

SU Sports Executive

Sophie Gillibrand

Julia Scrivin

Colours

American Football

Timothee Gallot

Nicholas Wiggett

Charles Cresswell

Thomas Solan

Ryan John Harvey

Alex Reilly

Paul Potter

Alexander Hubbard

Association Football and Futsal

Jordan Guttridge

Callum Wright

Badminton

Thomas Ashley Leonard

Amy Reddaway

Basketball

Jack Hulme

Thomas Riley

Astrid Frank

Jonathan Cieply

Canoe

Rachel Fellows

Alice Walker

Emily Waters

Hannah Sullivan

Golf

Tomas Morgan

Oscar Lidman

Adam James Douglas

Hockey

Alexander Lloyd

Sam Wilson

Jonathan Verity

Oliver Head

Jonathan Spencer

Elizabeth (Libby) Wright

Victoria Sauven

Alexander Gray

Lucinda Dawson

James Irons

Frederick Everett

Shannon Nash

Emily Lewis

Jessica Faulkner

Max Charron

Harry Black

Richard James Ashworth

Thomas Elvidge

Nicholas Scott

Rosa Parmegiani

Jack Kelly

Phillippa Baldrey

Nathan King

Danielle Fletcher

Karate

Laura Miles

Shakira Jade Smith

Charlotte Durant

Rose Nnando

Daniel Barclay

Lan Pak Kee Kee Lioung

Frederick Daniel

Lewis Gardham

Alex John Powell

Lacrosse

Charles BJ Kowszun

Katie Stebbing

Jennifer Eathorne

Tim Lyne

Ross Freeguard

Rebecca Drakeford

Kelly-Jane Hughes

Netball

Indiya Augustine

Lucy Bratton

Rebecca Johnson

Jessica Dudley

Harriet Shearing

Robyn Louise Curnow

Rugby (Union and League)

Lucy Norton

George Stephenson

Kieran Chandler

Hamish Donald

Thomas Fletcher

Luke Huelin

Owen Nicholls

Ben Sanderson

Toby Davies

Hugo Govett

Jonathon Michael Wheeler

Harriette May Warner

Matthew Koep

Rowing

Holly Cotton Foskett

Thomas Peirson-Smith

Shooting

Hayley Whitehorn

Tennis

Barbara Pietrkiewicz

Henry Ogden

Trampolining

Nicola Williams

Ultimate Frisbee

Daniel Ryle

Waterpolo

Jean-Christophe Heib

Nina Rickards

Holly Clemens

Christopher Vine

James Sawley

Zoe Kennerley

Sponsors
    Partners and Suppliers