Schedule and results

Sochi Winter Olympic and Paralympic Games results

 

 

 

 

 

 

 

 

You can find a full list of results for all of Team GB’s Olympic and Paralympic athletes with University of Bath links below.

All times listed are UK times.

Events in bold where medals were decided.

Olympic Winter Games schedule & results

Thursday 13 February
Sport Start Athletes Event Run time Total time
Skeleton 7.30am Lizzy Yarnold Women’s Heat 1 58.42 (1st) 58.42 (1st)
Shelley Rudman Women’s Heat 1 59.46 (12th) 59.46 (12th)
Skeleton 8.40am Lizzy Yarnold Women’s Heat 2 58.46 (1st) 1:56.89 (1st)
Shelley Rudman Women’s Heat 2 59.33 (11th) 1:58.79 (11th)
Friday 14 February
Skeleton 12.30pm Kristan Bromley Men’s Heat 1 57.24 (10th) 57.24 (10th)
Dom Parsons Men’s Heat 1 57.23 (9th) 57.23 (9th)
Skeleton 2.00pm Kristan Bromley Men’s Heat 2 57.02 (9th) 1:54.26 (8th)
Dom Parsons Men’s Heat 2 57.17 (14th) 1:54.40 (10th)
Skeleton 3.40pm Shelley Rudman Women Heat 3 58.82 (16th) 2:57.61 (13th)
Lizzy Yarnold Women Heat 3 57.91 (1st) 2:54.80 (1st)
Skeleton 4.50pm Shelley Rudman Women’s Heat 4 58.86 (19th) 3:56.47 (16th)
Lizzy Yarnold Women’s Heat 4 58.09 (1st) 3:52.89 (GOLD)
Saturday 15 February
Skeleton 2.45pm Kristan Bromley Men’s Heat 3 57.17 (12th) 2:51.43 (10th)
Dom Parsons Men’s Heat 3 57.00 (9th) 2:51.40 (9th)
Skeleton 4.15pm Kristan Bromley Men’s Heat 4 56.74 (7th) 3:48.17 (8th)
Dom Parsons Men’s Heat 4 56.96 (10th 3:48.36 (10th)
Sunday 16 February
Snowboard Cross 7.00am Zoe Gillings Women’s Seedings 1:24.72 (=15th)
Snowboard Cross 8.15am Zoe Gillings Women’s Seedings Run 2 1:23.78 (14th)
Race position Qualified
Snowboard Cross 9.15am Zoe Gillings Women’s Quarter-finals Race 3 3rd Yes
Snowboard Cross 9.31am Zoe Gillings Women’s Semi-finals 4th No
Race position Overall position
Snowboard Cross 9.57am Zoe Gillings Women’s Small Final 3rd 9th
Snowboard Cross 10.02am Zoe Gillings Women’s Big Final N/A N/A
Run time Total time
Bobsleigh 4.15pm Lamin Deen & John Baines 2-Man Heat 1 57.54 (21st) 57.54 (21st)
Bobsleigh 5.50pm Lamin Deen & John Baines 2-Man Heat 2 57.81 (25th) 1:55.35 (23rd)
Monday 17 February
Bobsleigh 2.30pm Lamin Deen & John Baines 2-Man Heat 3 57.38 (=18th) 2:52.73 (23rd)
Bobsleigh 4.05pm Lamin Deen & John Baines 2-Man Heat 4 DNQ DNQ
Tuesday 18 February
Bobsleigh 3.15pm Paula Walker & Rebekah Wilson 2-Woman Heat 1 58.36 (12th) 58.36 (12th)
Bobsleigh 4.23pm Paula Walker & Rebekah Wilson 2-Woman Heat 2 58.40 (10th) 1:56.76 (12th)
Wednesday 19 February
Bobsleigh 4.15pm Paula Walker & Rebekah Wilson 2-Woman Heat 3 58.88 (13th) 2:55.64 (12th)
Bobsleigh 5.23pm Paula Walker & Rebekah Wilson 2-Woman Heat 4 (58.60) (10th) 3:54.24 (12th)
Saturday 22 February
Bobsleigh 4.30pm GBR 1: John Jackson, Stuart Benson,
Bruce Tasker, Joel Fearon
4-Man Heat 1 55.26 (10th) 55.26 (10th)
GBR 2: Lamin Deen, Andrew Matthews,
John Baines, Ben Simons
4-Man Heat 1 55.91 (19th) 55.91 (19th)
Bobsleigh 6.00pm GBR 1: John Jackson, Stuart Benson,
Bruce Tasker, Joel Fearon
4-Man Heat 2 55.27 (2nd) 1:50.53 (7th)
GBR 2: Lamin Deen, Andrew Matthews,
John Baines, Ben Simons
4-Man Heat 2 55.60 (16th) 1:51.51 (18th)
Sunday 23 February
Bobsleigh 9.30am GBR 1: John Jackson, Stuart Benson,
Bruce Tasker, Joel Fearon
4-Man Heat 3 55.31 (5th) 2:45.84 (6th)
GBR 2: Lamin Deen, Andrew Matthews,
John Baines, Ben Simons
4-Man Heat 3 56.06 (19th) 2:47.57 (18th)
Bobsleigh 11.00 GBR 1: John Jackson, Stuart Benson,
Bruce Tasker, Joel Fearon
4-man Heat 4 55.26 (2nd) 3:41.10 (5th)
GBR 2: Lamin Deen, Andrew Matthews,
John Baines, Ben Simons
4-man Heat 4 55.95 (20th) 4:43.52 (19th)

Paralympic Winter Games schedule & results

The Opening Ceremony was on Friday 7 March. The Closing Ceremony took place on Sunday 16 March.

All event times are listed in UK time.

Events in bold indicate where medals were decided.

Saturday 8 March
Sport Time (GMT) Athlete Event Run time Total time
Alpine Skiing 6.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Downhill 6th (1:37.36)
Monday 10 March
Alpine Skiing 6.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Super G GOLD (1:28.72)
Tuesday 11 March
Alpine Skiing 10.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Super Combined Slalom DNF DNF
Wednesday 12 March
Alpine Skiing 5.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Slalom DNF DNF
Alpine Skiing 8.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Slalom
Friday 14 March
Alpine Skiing 10.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Super Combined Slalom
Sunday 16 March
Alpine Skiing 5.30am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Giant Slalom DNF DNF
Alpine Skiing 9.00am Kelly Gallagher (with guide Charlotte Evans) Visually Impaired – Giant Slalom

  • Aerial shot of the Sports Training Village
    Our facilities

    Team Bath offers some of the best sports facilities in the UK in an inspirational environment. The £30 million Sports Training Village is the hub of these facilities and is open seven days a week.

    Read More
  • Andrew Milligan/PA Wire/Press Association Images
    News, reports & features

    Catch up on all the latest Olympic & Paralympic news, as we follow the fortunes of Team Bath athletes competing in Russia with features and reports from the Sochi Games.

    Read More
  • Physiotherapy at the Sports Injury Clinic
    Physio & sports science

    Our team of highly-qualified therapists and practitioners offer cutting edge services whether you are an elite athlete, a fun-runner or simply recovering from a recent injury or accident.

    Read More
Sponsors
Partners and Suppliers