Latest

 

Olympic and Paralympic results

Listed below are events in which University of Bath-associated athletes competed at Rio 2016 and their subsequent results. All times are BST (four hours ahead of Brazil).

Olympic Games

Saturday 6 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result and implications
Rowing 15.00 Heats Vicky Thornley Women’s double scull Lagoa Stadium

2nd

Time: 7.05.32

Qualify for semi-finals

Rugby 7s 16.00 Group stage Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy GB v Brazil Deodoro Stadium

Won 29-3

Full story

Rugby 7s 21.00 Group stage Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy GB v Japan Deodoro Stadium

Won 40-0

Full story

Sunday 7 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Tennis TBC Round one Marcus Daniell Men’s doubles Olympic Tennis Centre

Lost 2-1 (v Canada)

Full story

Rowing 14.10 Heats Helen Glover, Heather Stanning Women’s pair  Lagoa Stadium POSTPONED
Rugby 7s 16.30 Group stage Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy Canada v GB  Deodoro Stadium

Won 22-0

Full story

Swimming 18.16 Heats Chris Walker-Hebborn 100m backstroke Olympic Aquatics Stadium

10th

Time: 53.54s

Qualifies for semi-final

Swimming 18.33 Heats Jazz Carlin 400m freestyle backstroke Olympic Aquatics Stadium

2nd

Time: 4.02.83

Qualifies for final

Rugby 7s 20.00-23.00 Quarter-final Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy GB v Fiji  Deodoro Stadium

Won 26-7

Full story

Monday 8 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Swimming 03.01 Final Jazz Carlin 400m freestyle backstroke Olympic Aquatics Stadium

SILVER MEDAL

Time: 4.01.23

Full story

Swimming 03.12 Semi-finals Chris Walker-Hebborn 100m backstroke Olympic Aquatics Stadium

11th

Time: 53.75s

Eliminated

Rowing 16.30 Heats Helen Glover, Heather Stanning Women’s pair Lagoa Stadium

 1st

Time: 7:05.05

Qualify for semi-final

Rugby 7s 19.00 Semi-final Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy GB v New Zealand  Deodoro Stadium  Lost 25-7
Swimming 17.56 Heats Siobhan-Marie O’Connor 200m individual medley Olympic Aquatics Stadium

 1st

Time: 2:08.44

Qualifies for final

Rugby 7s 21.30-00.00 Medal matches Natasha Hunt, Amy Wilson Hardy GB v Canada (bronze medal match)  Deodoro Stadium  Lost 33-10
Tuesday 9 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Swimming 03.36 Semi-finals Siobhan-Marie O’Connor 200m individual medley Olympic Aquatics Stadium

 1st

Time: 2:07.57

Qualifies for final

Rowing 14.10-14.20 Semi-finals Vicky Thornley Women’s double scull  Lagoa Stadium

 2nd

Time: 6:52.47

Full story

Swimming 17.50 Heats Andrew Willis 200m breaststroke Olympic Aquatics Stadium

 1st

Time: 2:08.92

Qualifies for semi-final

 Wednesday 10 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Swimming 02.57 Semi-finals Andrew Willis 200m breaststroke Olympic Aquatics Stadium

 1st

Time: 2:07.73

Full story

Swimming 03.29 Final Siobhan-Marie O’Connor 200m individual medley Olympic Aquatics Stadium

SILVER MEDAL

Time: 2:06.88

Full story

Rowing 12.30-12.40 Semi-final Helen Glover, Heather Stanning Women’s pair  Lagoa Stadium  Postponed
Swimming 18.31 Heats Jazz Carlin, Siobhan-Marie O’Connor 4x200m freestyle relay Olympic Aquatics Stadium

 4th

Time: 7:54.17

Thursday 11 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Swimming 02.00 Final Andrew Willis 200m breaststroke Olympic Aquatics Stadium

 4th

Time: 2:07.78

Full story

Rowing 12.30-12.40 Semi-final Helen Glover, Heather Stanning Women’s pair  Lagoa Stadium

 1st

Time: 5:26.32

Judo 14.00-17.00 Heats Ben Fletcher -100kg Carioca Arena 2  Lost 100s1 – 0s1
Rowing 15.04 Final Vicky Thornley Women’s double scull  Lagoa Stadium

SILVER MEDAL

Time: 7:41.05

Full story

Badminton 15.55 Heats Heather Olver Women’s doubles Riocentro – Pavilion 4 Lost 21-17 24-22
Swimming 18.02 Heats Jazz Carlin 800m freestyle Aquatic Centre  3rd, 8:19.67
Friday 12 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Rowing 15.06 Final Helen Glover, Heather Stanning Women’s pair  Lagoa Stadium

 GOLD MEDAL

Time: 7:18.29

Badminton 19.30 Prelims Heather Olver Ladies’ doubles (v Indonesia)  Riocentro – Pavilion 4  Lost 2-0
Swimming 19.38 Heats Siobhan-Marie O’Connor 4x100m medley Olympic Aquatics Stadium

 5th

Time: 3:59.34

Swimming 19.48 Heats Chris Walker-Hebborn 4x100m medley Olympic Aquatics Stadium

 1st

Time: 3:30.47

Swimming 02.20 Final Jazz Carlin 800m freestyle Olympic Aquatics Stadium

SILVER MEDAL

Time: 8:16.17

Saturday 13 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 15.00 Heats Emily Diamond 400m Olympic Stadium – Engenhão  4th, 51.76 (progresses to semi-finals)
Weightlifting 19.30-21.30 Prelims Sonny Webster 94kg Riocentro – Pavilion 2

 6th

333kg

Full story

Sunday 14 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Swimming 02.48 Final Siobhan-Marie O’Connor 4x100m medley relay Olympic Aquatics Stadium

 7th

Time: 3:56.96

Swimming 02.59 Final Chris Walker-Hebborn 4x100m medley relay Olympic Aquatics Stadium

SILVER MEDAL

Time: 3:29.24

Full story

Monday 15 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 00.35 Semi-finals Emily Diamond 400m Olympic Stadium – Engenhão 51.49, 6th
Tuesday 16 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 00.56 Heats Andrew Pozzi 110m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 2nd

Time: 13.50s

Athletics 01.12 Heats Lawrence Clarke 110m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 3rd

Time: 13.55s

Athletics 02.10 Heats Eilidh Doyle 400m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 1st

Time: 55.46s

Athletics 15.50 Heats Danny Talbot 200m Olympic Stadium – Engenhão

2nd

Time: 20.27s

Qualifies for semi-final

Wednesday 17 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 00.40 Semi-finals Andrew Pozzi, Lawrence Clarke 110m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 5th, 13.67s (Pozzi)

6th, 13.46s (Clarke)

Athletics 01.05 Qualifiers Jazmin Sawyers Long jump Olympic Stadium – Engenhão

 5th

Distance: 6.53m

Qualifies for final

Athletics 01.10 Semi-final Eilidh Doyle 400m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 3rd

Time: 54.99s

Qualifies for final

Thursday 18 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 01.15 Final Jazmin Sawyers Long jump Olympic Stadium – Engenhão

 8th

Distance: 6.69m

REPORT

Athletics 02.00 Semi-finals Danny Talbot 200m Olympic Stadium – Engenhão

 3rd

Time: 20.25s

Modern Pentathlon 14.00-17.00 Ranking Kate French, Samantha Murray Fencing  Youth Arena

 Kate French: 19th, 202 points

Samantha Murray: 31st, 184 points

Modern Pentathlon 18.30-21.30 Ranking Joe Choong, Jamie Cooke Fencing  Youth Arena

 Joe Choong: 8th, 222 points

Jamie Cooke: 28th, 184 points

REPORT

Friday 19 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 02.15 Final Eilidh Doyle 400m hurdles Olympic Stadium – Engenhão

 8th

Time: 54.61

REPORT

Modern Pentathlon 16.20 Final Kate French Women’s swimming Deodoro Aquatics Centre 2:16.17, 292 points
Modern Pentathlon 16.25 Final Samantha Murray Women’s swimming Deodoro Aquatics Centre  2:10.81, 308 points
Modern Pentathlon 18.00 Final Kate French, Samantha Murray Women’s fencing bonus round Deodoro Aquatics Centre

 Kate French: 202pts

Samantha Murray: 192pts

Modern Pentathlon 19.30-20.40 Final Kate French, Samantha Murray Women’s riding show jumping Deodoro Stadium

Kate French: 300pts

Samantha Murray: 279pts

Modern Pentathlon 22.00-22.20 Final Kate French, Samantha Murray Women’s combined running/shooting Deodoro Stadium

 Kate French: 6th, 1331pts

Samantha Murray: 9th, 1321pts

Saturday 20 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 00.51 Heats Emily Diamond, Eilidh Doyle 4x400m Olympic Stadium – Engenhão  3:24.81, 2nd
Modern Pentathlon 16.25 Final Joe Choong, Jamie Cooke Men’s swimming Deodoro Aquatics Centre

 Jamie Cooke:

1:55.60 (OR), 354 pts

Joe Choong: 1:58.50, 345 pts

Modern Pentathlon 19.30-20.40 Final Joe Choong, Jamie Cooke Men’s riding show jumping Deodoro Stadium

Jamie Cooke: 288 pts

Joe Choong: 293 pts

Modern Pentathlon 22.00-22.20 Final Joe Choong, Jamie Cooke Men’s combined running/shooting  Deodoro Stadium

Jamie Cooke: 14th, 1436 pts

Joe Choong: 10th, 1451 pts

Sunday 21 August 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 02.00 Final Emily Diamond, Eilidh Doyle 4x400m Olympic Stadium – Engenhão

BRONZE MEDAL

Time: 3:25.88

Full story

Paralympic Games

Thursday 8 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result and implications
Athletics 22.11-23.31 Final Polly Maton Long Jump T47 – Women Olympic
Stadium
 7th, 5.10m
Saturday 10 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Wheelchair Tennis 15.00-02.00 Round one Louise Hunt Singles – Women Olympic Tennis Centre  Lost, 6-1 6-4
Athletics 23.36-23.50 Heats Polly Maton 100m T47 Olympic Stadium  2nd, 12.98s
Sunday 11 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Para-Triathlon 15.20-16.55 Final Nicole Walters PT5 – Women Fort Copacabana

BRONZE MEDAL

1:14.07

Full story

Athletics 22.56-23.02 Final Polly Maton 100m T47 Olympic Stadium  5th, 13.09s
Monday 12 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Sailing 17.00-18.00 Race 1 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  4th, 53:04
Sailing 18.30-19.30 Race 2 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria 3rd, 58:44
Tuesday 13 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Wheelchair fencing 13.00-15.00 Pools Piers Gilliver Individual Epee A – Men Carioca Arena 3  Five wins, tops Pool 1
Wheelchair fencing 15.25-15.55 Quarter-finals Piers Gilliver Individual Epee A – Men Carioca Arena 3  Won 15-11
Sailing 17.00-18.00 Race 3 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  4th, 53:21
Wheelchair fencing 18.30-19.00 Semi-finals Piers Gilliver Individual Epee A – Men Carioca Arena 3  Won 15-10
Wheelchair fencing 19.30-22.17 Medal matches Piers Gilliver Individual Epee A – Men Carioca Arena 3

SILVER MEDAL Lost 15-13

Full story

Wednesday 14 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Wheelchair fencing 13.00-15.00 Pools Piers Gilliver Individual Foil A – Men Carioca Arena 3 One win, did not progress
Sailing 16.05 Race 4 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  2nd, 55:01
Sailing 17.35 Race 5 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  1st, 55:04
Sailing 19.05 Race 6 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  DNS
Thursday 15 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Sailing 17.05 Race 7 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  5th, 58:39
Sailing 18.35 Race 8 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria 4th, 52:17
Friday 16 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 14.15 Final Paul Blake 400m T36 – Men Olympic Stadium

 GOLD MEDAL

54:49

Full story

Sailing 17.05 Race 9 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria  4th, 1:04:14
Sailing 18.35 Race 10 Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria 5th, 58:30
Saturday 17 September 2016
Sport Time* Stage Athlete(s) Event Venue Result
Athletics 16.24-16.36 Heats Sophie Kamlish 100m T43/T44 – Women Olympic Stadium 1st, 12.93 – world record
Sailing 17.05 Race 11 – medal race Alexandra Rickham Two-Person Keelboat – Mixed Marina da Gloria

BRONZE MEDAL

4th, 44:32 – 3rd overall

Full story

Athletics 23.23 Final Paul Blake 800m T36 – Men Olympic Stadium

SILVER MEDAL

2nd, 2:09.65

Full story

Sunday 18 September 2016
Athletics 00.34 Final Sophie Kamlish 100m T43/T44 – Women Olympic Stadium

4th, 13.16

Full story

Sponsors
Partners & Suppliers